Szukaj

Laserowe cięcie rur i profili

Biorąc pod uwagę perspektywę czasu, cięcie rur o przekroju kołowym jeszcze do niedawna odbywało się w dużej mierze palnikiem lub w znacznie mniejszym stopniu z wykorzystaniem specjalnych maszyn. W takiej sytuacji mieliśmy do czynienia z dość wysokimi kosztami wytworzenia, zwłaszcza że w ten sposób cięte rury praktycznie wymuszały zastosowanie dodatkowych czynności w postaci ukosowania, wiercenia oraz frezowania i, co oczywiste, pasowania. Żmudne operacje powodowały zatem brak ekonomicznego uzasadnienia dla np. inwestycji konstrukcyjnych. Potrzeba czasów ukształtowana konkurencyjnością spowodowała wprowadzenie zupełnie nowych rozwiązań i szeroko dostępnych – urządzeń laserowych. W dużej mierze to właśnie lasery stoją za zupełnie rewolucyjnym wymiarem wykonywanych usług dla branży metalowej.

Cięcie laserem rur i profili - zalety

Dzisiaj laserowe cięcie rur i profili to nie tylko ogromne przyspieszenie dla wszelkich inwestycji i zamierzeń produkcyjnych, ale także niezwykła dokładność, która całkowicie eliminuje konieczność stosowania dodatkowych czynności, co w rezultacie przyczynia się do redukcji zbędnych kosztów. Co prawda proces laserowego cięcia rur i profili jest sterowany komputerowo, ale nie oznacza to, że wciskamy przycisk i proces obróbki, toczy się bez naszego udziału. Na pewno jest to zdecydowanym ułatwieniem, ale każda produkcja elementów wymaga dobrania właściwych dla danego zlecenia parametrów w celu uzyskania doskonałej precyzji ich wykonania oraz zapewnienia niezmiennej powtarzalności. Równie ważny dla wykonywanych usług cięcia laserem profili oraz rur w systemie seryjnym jest dodatkowy osprzęt, który umożliwia pełną automatyzację produkcji. Warto także zwrócić uwagę na możliwości, jakie daje nam obróbka z wykorzystaniem urządzeń laserowych, które nie ograniczają się tylko do przecinania rur i profili zgodnie z potrzebami, ale także do jednoczesnego kształtowania otworów i tzw. zamków służących precyzyjnemu łączeniu elementów. A więc elementy wykonane z rur i profili są niezwykle istotnymi częściami składowymi:


 • różnorodnych wyrobów metalowych,
 • konstrukcji maszyn i urządzeń,
 • rurociągów, konstrukcji nośnych, ram i podpór.

Zastosowanie metody laserowego cięcia rur i profili to z pewnością istotna dla całej gospodarki produkcyjnej rewolucja, która otwiera przed inżynierami i projektantami zupełnie nowe perspektywy i możliwości, w tym zapewnienie idealnego utrzymania wymagań technicznych i estetyki finalnego produktu nawet przy powtarzalnym procesie produkcyjnym.Na czym polega cięcie laserem rur i profili?


Proces cięcia rur i profili laserem polega na punktowym wprowadzeniu energii pod postacią wysokoenergetycznego strumienia tnącego. Gorący promień lasera otoczony gazem technicznym o dużej czystości, innym w zależności od ciętego materiału, służy jako narzędzie cięcia. W celu uzyskania produktu najwyższej jakości promień lasera powinien być prowadzony niezwykle precyzyjnie, a zastosowane urządzenie w pełni to realizować. Cięcie laserem rur i profili odbywa się w kombinacji trzech metod tj. spalania, stapiania i sublimacji. Precyzja cięcia laserowego pozwala na uzyskanie gotowego produktu niewymagającego dalszej obróbki. Wiązka wykorzystywana podczas procesu sprawia też, że wszystkie krawędzie są gładkie.


Laserowe cięcie rur i profili - zalety metody

Zarówno rury, jak i profile cięte są z użyciem lasera światłowodowego Fiber Laser 500W. Zaletami tego urządzenia są: duża prędkość wypalania, doskonała jakość pracy tj. wysoka stabilność i wydajna konwersja fotoelektryczna. Co istotne, laser wyróżnia się także niezwykłą dokładnością pozycjonowania i powtarzania – parametry te wynoszą odpowiednio: 0,03 i 0,02 mm. Podczas pracy obrabiany materiał chłodzony jest stale wodą. Niski koszt obsługi urządzenia oraz niewielkie koszty utrzymania stanowią dodatkowe atuty maszyny.


Wykonujemy cięcie laserem rur i profili o określonej grubości ścianki w stosunku do następujących materiałów:


 • stali węglowej do 8 mm,
 • stali nierdzewnej do 3 mm,
 • mosiądzu do 2 mm,
 • aluminium do 2 mm.

Maksymalna długość ciętych rur i profili wynosi 3000 mm, natomiast maksymalna średnica obrabianej rury wynosi 200 mm.


Do głównych zalet cięcia rur i profili laserem należą:


 • możliwość cięcia cienkościennych rur i profili bez obawy deformacji,
 • możliwość cięcia elementów o różnych kształtach, wykonanych z różnych materiałów,
 • skupiona strefa wpływu energii cieplnej,
 • idealna powierzchnia cięcia,
 • wysoka jakość krawędzi,
 • brak konieczności stosowania dodatkowej obróbki,
 • optymalizacja materiałowa - minimalne ubytki materiału,
 • wąska ścieżka palenia,
 • wysoka prędkość cięcia,
 • pełna automatyzacja,
 • pełna elastyczność cięcia laserowego,
 • idealna powtarzalność parametrów ciętych elementów.


Cięcie laserem profili i rur - podsumowanie


Nasza firma zajmuje się całościową obróbką laserową rur i profili bez konieczności wykonywania dodatkowej obróbki technologicznej, zachowując idealną powtarzalność parametrów wytwarzanych elementów. Posiadana przez nas wycinarka laserowa pozwala na uzyskanie prostych krawędzi przy wąskiej szczelinie cięcia dla dowolnie zaprogramowanych kształtów. Zapewniamy tym samym wytworzenie w krótkim czasie znaczną ilość powtarzalnych elementów, przy czym ich ostateczna liczba zależna jest od stopnia skomplikowania danego zlecenia. Wysoko wykwalifikowani pracownicy zapewniają dokładne prowadzenie strumienia tnącego, co w połączeniu z doskonałym i stabilnym urządzeniem laserowym odpornym na drgania gwarantuje uzyskanie najwyższej jakości cięcia rur i profili. Zapewniamy również:


 • szybką wycenę oraz krótki termin realizacji,
 • profesjonalną obsługę,
 • atrakcyjne ceny.

Wieloletnie doświadczenie pozwala nam realizować zlecenia na wysokim poziomie, a rozbudowany i nowoczesny park maszynowy umożliwia uzyskiwanie efektów w stu procentach zgodnych z oczekiwaniami i wymaganiami klientów. Zachęcamy do kontaktu i skorzystania z profesjonalnych usług obróbki laserem.